13 Şubat 2011 Pazar

12 ŞUBAT 2011 HAVA ÇOK GÜZEL TÜM PLANLARIMIZI ARILARIMIZ İÇİN YAPTIK

Saat 08 sıraları pazaryerinden hareket etmek üzereyiz arabamızın termometresi 0 dereceyi gösteriyor.Saat 09.45 gibi arılıktaydık ve derece 8 i gösteriyordu,bu şartlarda arılarda henüz hareket yokken fotolamaya başladık.


Buda benim büyük kız sonbaharda arıları kışlatma bakımına alırken ve arıları daraltırken bana baya yardımcı olmuştu,tabiki birazda merak var kendince haklı, gençlerin önümüzdeki yıllarda işsiz kalma korkuları var. Artık bazı haftalar arılığa onunla geleceğiz. Çiftleştirme kutusunda çoktan hareket başlamış.

Ve tekrar derece kontrolünde Saat 10.00 gibi hava sıcaklığı 13 dereceartık körüğü ateşlemenin zamanı geldi galibaBen körüğü yakarken kızımda yerdeki arıyı resmetmişBunlarda ilk kontrollerden.Bazıları geçen hafta koyduğumuz kekleri henüz yarılarken bazı kovanlarda çoktan tüketmiş bile,


Bazılarıda yemliklere doğru şelale yapmış,Hava sıcaklığı hissedilir derece artınca planladığımız gibi tekrardan sıkıştırılması gereken kolonilere ivedi olarak gereğini yapıyoruz.

Yavru durumu iyi ancak bal stoğu konusunda bazı koloniler malesef yetersiz.Stok konusunda yetersiz olanlardan bir diğeri bu koloni umutsuz.Bu tip anasız olan 2 koloniyi mevcudu az olan bir başka koloni ile birleştirme planlarını acil gündeme almamız gerekiyor.


Ve cerenin eldiveninde iğne kendi kendine iyi ki eldiven takmışım diyor yoksa bayağı bir yaygara kopardı herhalde,


Buda çok az mevcutlu bir koloni belki bir operasyonda buna yaparız belli olmaz.

Bazı umutsuz vakaları silkeledik,


ancak cerenin parlak fikirleri bizi yarın yine arılığa gelme konusunda ikna etti,Sanırım Ceren benden daha cesur.Ve görüldüğü üzere sıcaklık 22 derece herhalde günün rekoru.

Bunlarda polenciler bayağı yorulmuş gariplerim.

Bu manzaralar insanda hiç bir dert sorun bırakmıyor bana göre en güzel psikolojik tedavi yöntemlerinden birisi olabilir,tüm haftanın ve burada çalışmanın verdiği yorgunluğu bir anda unutuverdik bile.Dönüşteyiz Pazaryeri ve uludağın etekleri ne kadar da güzel.

Pazaryeri'nde hava sıcaklığı 13 derece Pazaryeri'de muhtemelen bu gün sıcaklık yönünden ayın rekorunu kırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder