30 Nisan 2012 Pazartesi

28 NİSAN 2012 DUBLE ANALAR YOLDA,29 NİSAN 2012 MİSAFİRLERİMİZ VAR.


Yeni nesil 2012 ana arı namzetlerini transfer için öncelikli olarak sıradan işçi kurtçukları gözlerin sütle dolması için 26 nisanda transfer ettik ve 28 nisan sabahı ise bu kurtçukları resimlerde görüldüğü üzere alıp yerine 2012 ana namzetlerinin transferini gerçekleştirdik.Toplam iki çıtada transfer sayısı 32 ilk sütlenme de tutan sayısı 30 ikincide ve esas namzetler de tutan sayısı 32 yani % 100.Bakıcı koloni 7 çıtaya sıkıştırılmış Muğla ırkı (ama ne saldırıyor,maskesiz kontrol şansı neredeyse sıfır.)Transferi yapılan ana namzetleri 2 ayrı koloniden Bilecik yerlileri haydi hayırlısı.Bundan sonra bir transfer daha yapacağız ve ana arı üretimi bu yıl için aksi olmadıkça bizim için son olacak.Ana arı üretim alanında transferi yaptığım 2 koloni ile yerlilerden bölmeler ile hazırladığımız çiftleştirme kovanları kalacak,elimizdeki Muğla ve diğer koloniler bu hafta yerlerine taşıyacağız.


Ana arı tranfer kaşıkları ve kısaca lazım olan malzemeler.

                          

Bakıcı koloni haddinden fazla yaramaz olunca bizde transferi doblonun bagajında yaptık.Aslında çekmeyi unuttum maskenin hali görülmeye değerdi,terden çok ıslaktı.

Asıl transferde en küçük" C "leri aldığımız peteklerden bir tanesi,


Transfer sırasında.

29 NİSAN 2012 SÖĞÜTTEN MİSAFİRLERİMİZ VAR,

Çevrede arı ölümleri çok olunca söğütten arı almak için bizi arayan abilerimiz oldu birlikte arılığa gittik ve beğenilen toplamda 23 adet arı el değiştirdi nedense bu yıl hava şartlarınında etkisiyle koloniler çok yavaş gelişti biz gelen misafirlerimizi önceden arılığa getirmiş ve alacak oldukları kolonileri işaretlemişlerdi,o zaman bu misafirler maskesiz kovan ları açmişlar ve şaşırmışlardı malesef o gelişimiz ani olunca resimleyemedik,bana göre koloniler geride olmasına karşın 13 adet alacakları koloni sayısını arıları almaya geldikleri gün 9 tane daha artırdılar bizde Ali amcaya ve İsmet abiye hayır diyemedik.Nede olsa 2 ay sonra tayinciyiz.Kala kala elde kaldı 25 tane arı böl bölebildiğin kadar bal senin neyine.Nasılsa yiyecek kadar veren olur.


İsmet Abi 50 li yaşlarda tecrübeli bir arıcı,


Nakliyeci Osman bey ve Ali amca 81 yaşında yaşına göre çok dinç 41 Kere MAŞŞALLAH en az 50 yıllık arıcı kendine göre çok şey biliyor,Her iki arıcı da koloni yönetimini ii biliyor ve kolonilerin gücü oranında bu mevsimde ne yapabileceğini biliyor ama malesef  varroa konusunda bizim bölgede kayıp yaşayanlarla aynı kadere sahipler aslında varroa konusunda epeycede bilgileri var hatta çok ilginç kesinlikle duman kullanmıyorlar nedeni bağışıklık ve etkisi kullandıkları ilaçlar aslında fenada değil ama bir yerde bazı hatalar yapılmış ve Birlik başkanımızın Bilecik te yapmış olduğu seminerden de köyde oldukları için haberleri olmamasına rağmen yinede bence varroa konusunda ii ce bilgilenmişler. 

2 yorum:

 1. kolay gelsin
  www.uzmanaricilik.com

  YanıtlaSil
 2. arıcılık ve Arı ürünlerinin Tek Adresi arıcılık malzemeleri ve arı bakımı zahmet ve emek ve bunların yanı sıra bilgi gerektiren bir iştir.
  Arıcılık konusunda uzmanlaşmış kurumsal bir siteden bahsetmek istiyorum sizlere, bundan 25 yıl önce iki profesyonel arıcının bilgilerini diğer arıcılarla paylaşmak istemesiyle kurulmuş olan uzman arıcılık ve tarım ürünleri ltd şti istiklal mah. Reşadiye Esnafı sk. No:27/ E ESKİŞEHİR adresinde hizmet vermektedir.
  Arıcılık konusunda uzmanlaşmış şirket arı ve arıcılık ürünlerinin yanı sıra bu işi yapan ve yapmak isteyen arıcılara meraklılarına gerekli teçhizat ve bilgi hizmetide vermektidir. Şirket kendi bünyesinde kurmuş olduğu Esbal markasıyla kendi üretimi olan bal çeşitleri ve arı ürünlerinin satışını da yapmaktadır.
  Esbal markalı ürünleri saymak gerekirse Hayıt Balı, Petek Balı, Büğdüz Balı, kestane balı, Kayı Balı ve saf arı sütü gibi ürünleri bulunmaktadır.
  Arıcılık mesleğinde kendini kanıtlamış ve diğer arıcılara bilgi ve deneyimlerini amaçlayan şirket arıcılık işini bir adım öteye götürürek kendi yetiştirmiş olduğu Ana arı (kraliçe arı) satışı da yapmaktadır. Arıcılık mesleği hakkında daha ayrıntılı bilgi ve gerekli malzeme ve teçhizat desteği için www.uzmanaricilik.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Arı ürünleriyle daha sağlıklı bir yaşam elde temek isteyen okurlarımız ise www.uzmanaricilik.com un kendi üretimi olan arı ürünlerinin satışını yapmış olduğu www.esbal.com.tr adresini ziyaret ederek makul fiyatlı ürünlerin tadını çıkarabilirler.

  YanıtlaSil